Sighisoara

Vremea in Sighisoara : 20 °C vremea



Program Festivalul Sighisoara Medievala

21 Iulie 2007

FESTIVALUL SIGHIȘOARA MEDIEVALĂ 2007
PROGRAM

VINERI 27 IULIE
Piața Cetății

12:00-13:30
Festivitate de deschidere
Parada îndrăgostiților
Centrul orașului – str. 1 Decembrie 1918 – Parada costumelor medievale
Declarații de dragoste
13:30-14:00
Cântece și dansuri din Renaștere - Ansamblul Huniadi Cantores (Hunedoara)
14:15-15:30
„Un colet de la contele Gozzi” - Spectacol commedia dell’arte- UNATC București
15:30-15:45
Cavalerii Cetății Roșii - „Once”
15:45-16:30
Dialoguri de dragoste
16:30-16:45
Animație
16:45-17:30
Concurs de declarații de dragoste
19:00-20:00
„Saltarello”: muzică și dansuri medievale, urmate de curs de dansuri medievale - Ansamblul Istoric Passamezzo (Cluj)
20:30-22:00
„Un vis în noaptea miezului... de vară” - UNATC București
22:30-24:00
„Nosferatu” de F.W. Murnau (1922): proiecție de film mut cu improvizații muzicale live - Ansamblul Einuiea (București)

Piața Rățuștelor – Curtea copiilor

10.00-12.00
Atelier de confecționat păpuși
14:00-15:00
„Ursul păcălit” - Spectacol cu păpuși - Trupa „Peter Pan”
15:15-17:15
Animație cu păpuși
17:30-18:30
„Grădina mea” - Spectacol cu păpuși - Trupa „Junior”
18:45-20:00
Animație cu păpuși
22:00-23:00
„Povestea morarului” - Teatru de umbre pentru adulți - Trupa „Peter Pan”

Piațeta de la Școala de muzică – Curtea comedianților

10:00-12:00
Atelier „Commedia dell’arte” - Sandu Mihai Gruia
14.00-16.00
Teatrul „Cameleon” - Sighișoara
16:30-17:00
„Rățușca cea urâtă” - Teatrul „Citadel” - Sighișoara
17:15-18:15
Farse medievale - UNATC București
18:30 -20:30
Atelier „Commedia dell’arte” - Sandu Mihai Gruia
21:00 -21:30
„Frumusețea lichidă” - Trupa „Life Force”
21:30-22:00
„Fire Show” - Trupa „Life Force”

Biserica din Deal

16.00-16.45
Portret componistic Joseph Bodin de Boismortier: concert de oboi - Ansamblul de oboi Pavel Tornea (Brașov)
16:45-17:30
„Auff Toccata Manier”: recital de orgă - Wilhelm Schmidts – orgă (Cluj)

Biserica Mănăstirii

18:00-19:00
Recital de orgă (în colaborare cu Parohia Evanghelică Sighișoara) - Adrian Marcovici (Timișoara)

Biserica Romano-catolică

20:30-21:15
„Quem pastores laudavere”: muzică instrumentală din Evul Mediu și Renaștere - Ansamblul Capella all’Antico (Polonia)

Catedrala Ortodoxă

19.30-20.15
Concert vocal de muzică veche - Ansamblul coral Armonia (Sighișoara)

Turnul cu Ceas

14:30-15:15
Vernisajul expoziției foto și lansarea CD-ului „Biserici săsești fortificate din Transilvania” (Asociația Mioritics) Sala Renaștere: minirecital de clavicord – Wilhelm Schmidts (Cluj)

Sala Festivă a Primăriei – Secțiunea conferințe

17.00-18.00
Cristian Ionescu – București - „Kabbala medievală, simbolismul și mistica numerelor”
18.00-19.00
dr. Cosmin Rusu (Cluj-Napoca) - „Al treilea timp. Timpul petrecerii în orașele Transilvaniei medievale târzii”
19.00-20.00
Adriana Antihi (Muzeul de Istorie Sighișoara) - „Personalități de seamă ale culturii sighișorene: dr. Josef Bacon – fondatorul Muzeului de Istorie Sighișoara”

Piața Sigma

18:00-19.00
Piața aspiranților
19.00-20.30
Free folk
21.00-24.00
Ada Milea
Victor Socaciu și Biroul Executiv


SÂMBĂTĂ 28 IULIE


Piața Cetății

10:00-11:00 Concurs de declarații de dragoste
11:00-11:30
Animație
12:00-12:45
„Stampe japoneze”: concert de muzică niponă - Ansamblul Einuiea (București)
14:00-14:45
Poveste cu Sfofîrlic - UNATC București
14:45-15:00
Animație
15:00-16:00
Spectacol commedia dell’arte - UNATC București
16:00-17:00
„Inuendo” - Ordinul Cavalerilor de Transilvania – Hermannstadt
17:00-17:15
Animație
17:30-18:30
Concert „Truverii” (București)
19:00-20:00
„La cortegiana innamorata”: spectacol renascentist de comedie-balet pe muzică de Monteverdi și contemporani ai săi, urmat de curs de dansuri renascentiste - Ansamblul Istoric Pasamezzo (Cluj)
20:30-21.00
„Estampida”: muzică instrumentală din Evul Mediu și Renaștere - Ansamblul Capella all’Antico (Polonia)
21:00-21:30
Cavalerii Cetății Roșii - Lupte cavalerești
22:00-23:45
„Faust” de F.W. Murnau (1926): proiecție de film mut cu inserturi din Bulgakov și improvizații muzicale live - Ansamblul Einuiea (București)

Piața Rățuștelor – Curtea copiilor

10:00-12:00
Atelier de confecționat păpuși
14:00-14:30
„Vasilache și Mărioara” - Spectacol cu păpuți - Paul Ionescu 14:30-16:30
„Circus maximus” - Spectacol cu marionete - Trupa „Peter Pan”
17:00-18:00
Ghicitori muzicale - Trupa „Junior”
18:00-19:30
Lecții de dans medieval
20:00-21:00
„Mica sirenă” - Teatrul „Mihai Popescu” Târgoviște

Piațeta de la Școala de muzică – Curtea comedianților

14:00-14:15
Prolog la Curtea comedianților
14:20-15:00
„Căsuța cu paiațe” - Spectacol cu păpuși - Trupa „Curtea comedianților”
15:00-15:15
Farsă - Trupa „Curtea comedianților”
15:20-16:10
„Jederman” - Trupa „Curtea comedianților”
16:15-16:30
„Farsa medicului” - Compania de artă „Studio 24”
16:30-17:30
„Tradiții europene” - Trupa „Curtea comedianților”
17:30-18:20
Spectacol commedia dell’arte - Trupa de spectatori ambulanți – Alex Măzgârean
18:20-18:40
„Farsa cuvei” - Compania de artă „Studio 24”
18:40-19:10
„Perechile lui Shakespeare” - Trupa „Curtea comedianților”
19:10-19:25
„Farsa îndrăgostiților” - Trupa „Curtea comedianților”
19:25-20:10
Teatru medieval - Trupa „Residui” (Italia)
20:20-20:40
Mini concert - Trupa „Raiceiros” (Spania)
20:40-21:00
Mini concert - Trupa „Truverii”
21:00-21:10
Jocuri cu focul - Trupa „Curtea comedianților”

Biserica din Deal

16:30-17:15
„In te Domine speravi”: concert de muzică sacră - Claudia Codreanu – mezzosoprană, Inna Oncescu – orgă (București)17:15-18:15
„Golden Age of English Choir Music”: concert de muzică vocală renascentistă - The Tiffin Boys’ Choir (Marea Britanie)

Biserica Mănăstirii

13:30-14:15
„Piacevolmente”: fantezii pentru vioară fără bas de Telemann - Melinda Béres – vioară (Cluj)
20:30-21:15
„Canționerul lui Petrarca”: recital de poezie și chitară - Irina Movilă și Marius Bodochi – recitatori, Olivia Iancu și Claudiu Lobonț – chitară (București)

Biserica Romano-catolică

15:00-15:45
„Kleine Kammermusik”: comemorare la 340 de ani de la moartea lui Telemann - Ansamblul Les Plaisirs (Cluj-Napoca)

Catedrala Ortodoxă

19.30-20.15
Concert vocal de muzică veche - Corul de cameră „Da Capo”, dirijor Grigore Cudalbu (București)

Sala Festivă a Primăriei – Secțiunea conferințe

11.00-12.00
Lector univ. dr. Ionuț Costea (Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca) - „Statutul românilor de pe Pământul Crăiesc în Evul Mediu”
12.00-13.00
pr. drd. Vasile S. Muntean (Univeristatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca) - „Blestemul la români în Evul Mediu”
13.00-14.00
drd. Mihai Florin Hasan (Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca) - „Despre practicile divinatorii, magie și vrăjitorie în Evul Mediu (XIV-XV). Studiu de caz: Ungaria și voievodatul Transilvaniei”

Piața Sigma

18:00-19.00
Piața aspiranților
19.00-20.30
Free folk
21.00-24.00
Nicu Alifantis
Mircea Baniciu și Vlady Cnejevici



DUMINICĂ 29 IULIE


Piața Cetății

10:00-12:00
„Cine este Anselmo” - Spectacol commedia dell’arte - UNATC București
12.00-12.45
„La porțile Orientului”: concert de muzică veche românească - Ansamblul Trei Parale (București)
14:30-15:00
Animație
15:00-16:00
Concurs de declarații de dragoste - Festivitate de premiere
16:00-16:30
Animație
16:30-17:45
„Ceartă și împăcăciune” - Spectacol commedia dell’arte - UNATC București
18:00-19:00
„Vă place... cum vă place?” - UNATC București
19:00-20:00
„Povestiri bizantine”: concert de muzică bizantină - Ansamblul Einuiea (București)
20:30-21:30
Spectacol de foc - Shadows
22.00-23.00
„Cearcănul de lângă soare”: recital din lirica populară românească - Irina Movilă și Ansamblul Trei Parale (București)
23:30
Retragere cu torțe

Piața Rățuștelor – Curtea copiilor

10:00-12:00
Atelier de confecționat păpuși
14:00-15:00
„Misterul unui miez de vară” - Trupa „Boboceii timișeni”
15:00-15:30
Animație cu păpuși
15:30-16:15
„Ridichea uriașă” - Trupa „Boboceii timișeni”
16:30-17:30
Animație cu păpuși
17:30-19:00
Lecții de dans medieval
19:30-20:15
„Peripețiile unui bob de mazăre” - Trupa „Boboceii timișeni”
20:30-21:30
„Olario trop, trop, trop” - Trupa „Boboceii timișeni”

Piațeta de la Școala de muzică – Curtea comedianților

10:30-11:30
Atelier de teatru - Atelier de dansuri - Trupa „Curtea comedianților”
11:30-12:15
„D’ale lui Păcală” - Spectacol pentru copii - Compania de artă „Studio 24”
12:15-13:15
Atelier de tradiții europene - „Muzica îngerilor”
Atelier despre muzica veche europeană - Trupa „Curtea comedianților”
13:15-13:30
Jocuri cu steaguri și jonglerii - Trupa „Curtea comedianților”
13:40-15:20
„Necazurile lui Pantalone” - Spectacol de commedia dell’arte - Compania de artă „Studio 24”
15:20-15:55
Concert - Trupă din Germania
15:55-16:05
„Farsa duelului” - Compania de artă „Studio 24”
16:05-16:50
Teatru medieval - Trupa „Elf” (Lituania)
16:50-17:00
„Farsa medicului” - Compania de artă „Studio 24”
17:00-17:40
Teatru medieval - Trupa „Tirena” (Croația)
17:40-17:50
„Farsa bețivului” - Compania de artă „Studio 24”
17:50-18:30
„Farsa Maitre Patlin” - Trupa „Jodicus” (Portugalia)
18:30-18:45
„Farsa îndrăgostiților” - Trupa „Curtea comedianților”
18:45-19:15
„Perechile lui Shakespeare” - Trupa „Curtea comedianților”
19:15-20:00
Concert - Trupa „Raiceiros” (Spania)
20:00-20:15
Farsă - Trupa „Curtea comedianților”
20:15-21:00
Concert - Trupa „Truverii”
21:00-21:15
Jocuri cu focul - Trupa „Curtea comedianților”

Biserica din Deal

16.30-17.30
„Soweit die Wolken gehen”: concert din Barocul vest-european - Ansamblul Barocco Locco (Olanda-Belgia-Germania-Marea Britanie)
17.30-18.15
„Echo Sounding”: improvizații muzicale live pe teme arhaice

Biserica Mănăstirii

13.30-14.15
„Menestrelii de la Castelul Hunianzilor”: concert de muzică medievală și renascentistă - Ansamblul Huniadi Cantores (Hunedoara)
20.30-21.15
„Amanții însângerați”: muzica de scenă (compozitor Irinel Anghel) a spectacolului cu același nume din dramaturgia medievală japoneză (Teatrul Național București)
Irinel Anghel, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Andrei Marcovici – instrumente exotice (București)

Biserica Romano-Catolică

15.00-15.45
„Dialog între epoci – de la Bach la contemporani”: recital de contrabas - Botond Kostyák – contrabas (Elveția-Franța)

Catedrala Ortodoxă

19.30-20.15
Concert vocal de muzică veche - Ansamblul coral Armonia (Sighișoara)

Sala Festivă a Primăriei – Secțiunea conferințe

11.00-12.00
Ioan Fedor Pascu (Sighișoara)- „Cetate și fraternitate. Altruism și egosim în lumea breslelor ardelene”
12.00-13.00
Nicolae Teșculă (Muzeul de Istorie Sighișoara) - „Peregrini, artiști și mistici la Sighișoara în secolul al XVII-lea” 13.00-14.00
Liviu Cîmpeanu (Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca) - „Instituțiile urbane din orașele săsești”

Piața Sigma

18:00-19.00
Piața aspiranților
19.00-20.30
Free folk
21.00-24.00
Alexandru Andrieș
Ducu Bertzi și invitații săi: Marius Bațu, Iulian Baldovin, „Cantos”, invitat special Florian Pittiș

24.00
Foc de artificii

* Organizatorii își rezervă dreptul de a face modificări, care vor fi anunțate din timp.



Daca ti-a placut articolul, urmareste Sighisoara Online si pe Facebook si Twitter!




Poti citi in continuare







Elsig Computers



Radioson
Blues Festival


Transart