Sighisoara




Expira termenul pana la care pot fi depuse cererile privind ajutoarele pentru plata caldurii

31 Octombrie 2006

Sighisorenii  care nu au reușit să depună cererile de ajutor pentru plata căldurii mai au la dispoziție încă o zi. Primăria a decis să prelungească termenul, pentru primirea solicitărilor și astăzi.
Cei interesați să obțină subvenții mai pot depune doar azi formularele ăentru acordarea ajutoarelor la încălzirea locuinței cu energie termică și gaze naturale.
La serviciul de Asistență Socială al Primariei se înregistraseră până în această dimineață 4.750 de cereri.
În momentul de față angajații acestui Serviciu întocmesc o bază cu datele de identificare ale cetățenilor, date ce vor fi prelucrate cu ajutorul unui software cret de Compartimentul de informatică din cadrul Primăriei, pentru a facilita prelucrarea eficientă a volumului mare de date.
Fiecare dosar va fi analizat separat, iar prin Dispoziții ale primarului asistenții sociali vor trimite înștiințări privind valoarea sprijinului financiar. Ajutorul lunar pentru încălzirea locuinței se acordă prin compensarea facturii la încălzire , stabilită în funcție de venitul mediu net lunar pe membru de familie , respectiv al persoanei singure, precum și valoare ajutorului maxim lunar.
Asistenții sociali vor demara și anchete în rândul celor care au depus ceei pentru ajutoare la încălzire pentru a verifica dacă veniturile declarate corespund cu realitatea.

MixFM