Sighisoara




Program Festivalul de Arta Medievala Sighisoara 2008

16 Iulie 2008

Primaria Sighisoara a facut public programul editiei 2008 de la Festivalul de Arta Medievala Sighisoara, care are loc in perioada 25-27 iulie. Chiar daca programul festivalului medieval nu este unul spectaculos, turistii care vir fi prezenti in Cetatea Sighisoarei vor putea retrai o parte din atmsofera epocii.
    Tema editiei din acest an a festivalului de la Sighisoara este " MASCA ", in programn fiind incluse nu doar concerte, ci si dezbateri istorice si expozitii.
Program Festivalul Sighisoara Medievala 2008

VINERI , 25 IULIE 2008
SALA FESTIVĂ A PRIMĂRIEI
Ora 16.00 Deschiderea oficială a Festivalului “Sighișoara Medievală” 2008 - participă oficialități, invitați, organizatorii

PARADA CIMPOAIELOR ȘI TULNICELOR
Ora 16.45 Huniadi Cantores, Hunedoara
Traseu: Primăria municipiului, Turnul cu Ceas, Piața Cetății

PIAȚA CETĂȚII
Ora 17.00 Deschiderea festivalului pentru public
Parada măștilor și costumelor medievale: participă cavaleri, domnițe, actori ambulanți, stegari, toboșari;
Ora 18.00 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Spectacolul Cavalerilor Cetăților Bârsei
Ora 20.00 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 21.00 Broda’s Band, Polonia, Concert de muzică medievală
Ora 22.00 Spectacol de teatru, “Madonna Antonia”, Castel Viscardo, Italia
Ora 23.00 Spectacolul Companiei Wallart, Sibiu

PIAȚA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 18.00 Deschiderea Concertelor de muzică medievală, “Truver în căutarea Europei”, Grupul de Muzică Medievală și Tradițională “Truverii”, București
Ora 19.00 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 20.00 Anton Pann, București, Concert vocal-instrumental de muzică medievală
Ora 21.00 Iulian Anghel, Ploiești, Recital de chitară clasică
Ora 22.00 Aeternum, Sibiu, Concert de muzică medievală
Ora 23.00 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 24.00 Spectacolul Gladius Dei, Sibiu

PIAȚA RĂȚUȘTELOR
Ora 18.00 Deschiderea Festivalului Copiilor
Ora 18.10 Spectacol de teatru pentru copii Trupa Tomitana, Palatul Copiilor Constanța
Ora 18.45 Spectacol de teatru pentru copii - Trupa Sirin, Sighișoara
Ora 19.30 Spectacol de teatru pentru copii - Palatul Copiilor Arad
Ora 20.15 Spectacol de teatru pentru copii - Trupa Am Fi Teatru, Clubul Copiilor Lugoj
Ora 21.00 Parada Mastilor Medievale ale Copiilor
Ora 21.30 Fashion Medieval Show, Mariana Pachis, București

STRADA COSITORARILOR NR.2
Ora 21.00 “Canciones y Minnesangers”, Reprezentare de poezie și muzică, regia Dan Lotoțchi, Sighișoara

BISERICA DIN DEAL
Ora 18.00 Aliona Ciugulea, Concert duo vioară-orgă
Ora 18.30 Augustin Penson, Duo flaut-chitară
Ora 19.00 Recital de poezie medievală, Rodica Baghiu, Teatrul Național Cluj-Napoca

TURNUL FIERARILOR
Ora 18.00 Expoziție de artă contemporană,Universitatea de Artă și Design Cluj-Napoca

PIAȚETA ȘCOLII DE MUZICĂ
Ora 18.00 Deschiderea școlii de dans medieval, Lect.univ.dr. Szöke Istvan de la Universitatea de Artă Teatrală din Târgu-Mureș

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 18.00 Cvartetul Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de muzică veche
Ora 19.00 Corala Sound, Concert de muzică renascentistă


SÂMBĂTĂ, 26 IULIE 2008
TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00-13.00 Expoziție de artă contemporană,U.A.D. Cluj-Napoca
Ora 17.00-20.00 Expoziție de artă contemporană, U.A.D. Cluj-Napoca

PIAȚETA ȘCOLII DE MUZICĂ
Ora 11.00-14.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureș
Ora 17.00-20.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureș

SALA FESTIVĂ A PRIMĂRIEI
Ora 16.00 Deschiderea sesiunii de comunicări științifice
Dr. Cosmin Rusu, Cluj Napoca, ”Peisajul medieval urban în Transilvania. (Re)prezentări ale orașului: Imaginea proprie și perspectivele externe“
Drd. Nicolae Teșculă, Muzeul de Istorie Sighișoara, ”A supraveghea și a pedepsi. Aspecte privind actul de justiție în Sighișoara medievală”
Lansare de carte - Editura Tritonic:
Bogdan Hrib, Răzvan Dolea: ”Blestemul Manuscrisului”
Eduard Tone: ”Castelul Prințesei de Caramel”

BISERICA DIN DEAL
Ora 17.00 Augustin Pesnon, Concert de muzică veche, flaut-chitară
Ora 17.30 Aliona Ciugulea, Concert duo vioară-orgă
Ora 18.00 Kolegium Baia Mare, Concert de muzică medievală apuseană
Ora 19.00 Galele poeziei medievale, Marian Negrescu, Teatrul “Elvira Godeanu”, Tâgu-Jiu

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 19.00 Grupul Psaltic Anton Pann, Concert de muzică bizantină

PIAȚA RĂȚUȘTELOR
Ora 10.00 Spectacol de teatru pentru copii - Palatul Copiilor Cluj-Napoca
Ora 10.45 Spectacol de teatru pentru copii - Palatul Copiilor Pitești
Ora 11.30 Spectacol de teatru pentru copii - Palatul Copiilor Botoșani
Ora 12.15 Compania de Teatru Bogdan Tudor - Ploiești
Ora 13.15 Trupa de dansuri medievale, NOSA, Bistrița
Pauză de prânz
Ora 16.00 Trei Parale, Concert de muzică veche
Ora 17.00 Spectacol de teatru pentru copii - Teatrul de copii din Timișoara
Ora 17.45 Spectacol de teatru pentru copii - Trupa Cameleon Sighișoara
Ora 18.30 Spectacol de teatru, Teatrul Strada Brașov
Ora 19.30 Carnavalul Medieval al Copiilor
Ora 21.30 Medieval Fashion Show, Mariana Pachis, București

PIAȚA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 11.00 Spectacolul Cavalerilor Cetăților Bârsei
Ora 12.15 Teatrul fără Nume, București, Spectacol extraordinar de teatru pe picioroange
Ora 13.00 Fabutka, Miercurea Ciuc, Concert instrumental de muzică veche
Pauză de prânz
Ora 16.00 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 17.00 Spectacol de teatru, “Madonna Antonia”, Castel Viscardo, Italia
Ora 18.00 Aeternum, Sibiu, Concert de muzică medievală
Ora 19.00 Spectacolul Trupei Gladius Dei, Sibiu
Ora 20.30 “Oedip Rege”, după Sofocle, Teatrul Scena și Teatrul Național Târgu Mureș
Ora 21.30 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 22.30 Spectacolul Trupei Wallart, Sibiu

PIAȚA CETĂȚII
Ora 10.30 Spectacol de teatru de păpuși, Majestic Laios, Botoșani
Ora 11.30 “Muierea versus bărbat”, Concert “ spectacol, Grupul de Muzică Medievală și Tradițională “Truverii”, Bucuresti
Ora 12.30 Spectacolul Cavalerilor Cetăților Bârsei
Ora 13.00 Iulian Anghel, Ploiești, Concert de chitară clasică
Animație stradală asigurată de studenții Universității de Artă Teatrală Târgu-Mureș
Ora 16.00 Anton Pann, București, Concert vocal-instrumental de muzică veche
Ora 17.00 “Cavalerii Coroanei” (Mister Medieval), Teatrul Strada, Brașov
Ora 17.45 Spectacol Commedia dell’ Arte, Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureș
Ora 18.45 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 19.00 Nomen est Omen, Concert instrumental de muzică medievală
Ora 20.00 Broda’s Band, Polonia, Concert vocal-instrumental de muzică medievală
Ora 21.30 Recital Extraordinar, RADU GHEORGHE
Ora 23.00 “Duete Shakespeariene”, un spectacol de Roxana Colceag, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I. L. Caragiale” București
Ora 24.00 - Noaptea Măștilor de Carnaval


DUMINICA 27 IULIE 2008
TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00-13.00 Expoziție de artă contemporană,U.A.D. Cluj-Napoca
Ora 17.00-20.00 Expoziție de artă contemporană, U.A.D. Cluj-Napoca

PIAȚETA ȘCOLII DE MUZICĂ
Ora 11.00-14.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureș
Ora 17.00-20.00 lect.univ.dr. Szöke Istvan, U.A.T. Târgu-Mureș

PIAȚA RĂȚUȘTELOR
Ora 10.00 Spectacol de teatru, Compania Bogdan Tudor, Ploiești
Ora 11.00 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Tomitana, Palatul Copiilor Constanța
Ora 11.45 Concert de muzică medievală susținut de copii, Palatul Copiilor Botoșani
Ora 12.30 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Am Fi Teatru, Clubul Copiilor Lugoj
Ora 13.15 Spectacol de teatru, Compania Alin Antemir, Ploiești
Pauză de prânz
Ora 16.00 Fashion Medieval Show, prezentat de copii, Mariana Pachis, București
Ora 16.45 Spectacol de teatru pentru copii, Palatul copiilor Pitești
Ora 17.15 Spectacol de teatru, Teatrul pentru copii Timișoara
Ora 18.15 Spectacolul cavalerilor pentru copii
Ora 18.45 Spectacol de teatru pentru copii, Trupa Thalia, Sighișoara
Ora 19.15 Micii Cavaleri - înmânarea ordinelor cavalerești celor mici
Ora 19.45 Spectacol de teatru pentru copii, Palatul Copiilor Arad
Ora 20.15 Majestic Laios, Botoșani, Spectacol de teatru de păpuși
Ora 21.15 Carnavalul copiilor

STRADA COSITORARILOR NR.2
Ora 21.00 “Canciones y Minnesangers”, Reprezentare de poezie și muzică, regia Dan Lotoțchi, Sighișoara

SALA FESTIVĂ A PRIMĂRIEI
Ora 16.00 Sesiune de comunicări științifice
Lector dr. Ionut Costea, Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca, ”Falsificatorii de bani. Destine și istorie urbană în Sighișoara secolul al XVII-lea”
Drd. Liviu Câmpeanu, Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca, ”Crimă și pedeapsă în Transilvania medievală”

BISERICA DIN DEAL
Ora 17.00 Cristina Arustei, Concert de muzică veche, flaut și orgă
Ora 17.30 Liceum consort, Concert instrumental de muzică medievală
Ora 18.30 Cvartetul Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de muzică veche
Ora 19.00 Recital de poezie medievală, Cristina Pădure, U.A.T. Târgu-Mureș

BISERICA MĂNĂSTIRII
Ora 18.00 Prof. univ. dr. Marcel Costea, Concert de orgă

CATEDRALA ORTODOXĂ
Ora 18.00 Corul “Armonia” Sighișoara, Concert de muzică corală
Ora 19.00 Da Capo, Concert de muzică corală renascentistă

PIAȚA CETĂȚII
Ora 10.00 Spectacol Commedia dell’ Arte, U.A.T. Târgu-Mureș
Ora 11.00 “Iubirile lui Pulcinella”, Spectacol Commedia dell’ Arte cu muzică live, Trupa Pulcinella în colaborare cu Grupul Truverii, București
Ora 12.00 Iulian Anghel, Ploiești, Recital de chitară clasică
Ora 13.00 Kolegium, Baia Mare, Concert de muzică medievală apuseană
Ora 14.00 “Infiniment”, Les 4 A Strophes, Franța, Concert
Animație stradală asigurată de studenții Universității de Artă Teatrală Târgu-Mureș
Ora 16.00 Huniadi Cantores, Hunedoara, Concert de cimpoaie
Ora 17.00 “Mirandolina”, după Carlo Goldoni, spectacol de Cristian Ioan, Teatrul Național Tg-Mureș
Ora 18.00 Anton Pann, Concert vocal-instrumental de muzică medievală
Ora 19.00 “Balera”, spectacol de Achile Rosseletti din Italia, Teatrul Elvira Godeanu, Târgu-Jiu
Ora 20.15 Enchordais, Grecia, Concert vocal-instrumental de muzică veche
Ora 21.30 Spectacolul Ordinului Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt, Sibiu
Ora 22.15 Spectacolul Cavalerilor Cetăților Bârsei

PARADA MĂȘTILOR MEDIEVALE
Ora 23.00 Parada măștilor medievale pe traseul: Piața Cetății, Turnul cu Ceas, Parcul Central, Monumentul Latinității, Piața O. Goga (Sigma)

PIAȚA OCTAVIAN GOGA (SIGMA)
Ora 10.00 Spectacolul Cavalerilor Cetăților Bârsei
Ora 11.00 Nomen est Omen, Concert instrumental de muzică medievală
Ora 12.00 “Szivek es Szarvak”, după Moliere, Secția maghiară a U.A.T. Târgu-Mureș
Ora 13.00 Fabutka, Miercurea Ciuc, Concert instrumental de muzică veche
Pauză de prânz
Ora 16.00 Teatrul fără Nume, București, Spectacol extraordinar de teatru pe picioroange
Ora 16.30 Roma Swing Ensemble, Canada, Concert de jazz medieval
Ora 17.30 Concert extraordinar de cimpoaie și tulnice, Huniadi Cantores, Hunedoara
Ora 18.30 Spectacolul stegarilor “Il Mastrogiurato”, Lanciano, Italia
Ora 19.00 “Ninigra și Aligru”, adaptare scenică după Nina Casian, Teatru Ariel Târgu Mureș
Ora 20.15 Spectacol Commedia dell’ Arte, U.A.T. Târgu-Mureș
Ora 21.15 Trupa de dans Coconițe, Dansuri medievale
Ora 22.15 Trupa Amadeus, Cvartet instrumental electric, Concert
Ora 23.00 Spectacol extraordinar, Wallart, Sibiu
Ora 24.00 Foc de Artificii

* Organizatorul își rezervă dreptul de a face modificări în program
* Publicat de Primaria Sighisoara in data de 14.07.2008



Daca ti-a placut articolul, urmareste Sighisoara Online si pe Facebook si Twitter!




Poti citi in continuare







Elsig Computers



Radioson
Blues Festival


Transart




PRIVACY POLICY - GDPR