Sighisoara




Vandalii de week-end

9 iunie 2010

     Oricât am încerca să descriem într-un mod pozitiv tinerimea din aceste timpuri, nu se pot trece cu vederea unele fapte constatate în ultimele săptămâni pe străzile și în parcurile sighișorene. Ca să nu cădem în capcana generalizărilor, precizăm că nu vorbim de tot “tineretul în general” ci de grupuri de tineri (din nefericire, tot mai numeroase) care își găsesc să se distreze distrugând mobilier public sau alte obiecte cu diferite utilizări, aflate în spații publice. Putem să ne tot așteptăm la schimbări în mentalul tuturor românilor, ocazionate de promovarea simbolică în primul eșalon al lumii civilizate, dacă cei de la care ne așteptăm să fie promotorii acestor necesare schimbări ne dau mereu contraexemple. Petrecute mai ales la sfârșit de săptămână, aceste fapte vin să confirme temerile pe care ni le-au împărtășit mai multe cadre didactice din școlile sighișorene, foarte pesimiste în ceea ce privește viitorul tinerelor generații.

În luptă cu tot ce le stă în cale

     Sâmbăta seara pentru mulți oameni însemnă destindere, relaxare, distracție, bună dispoziție. Felul cum își manifestă “buna dispoziție” unele grupuri de juni aduce în discuție probleme ce țin de educație, bună creștere, caracter și altele din această serie. Ce se întâmplă, de fapt? În serile de primăvară- vară, mulți tineri se adună în parcuri, așa cum, de altfel, le stă și bine. La plecare însă, unii dintre ei își manifestă vitejia (stimulată și de alcool) pe băncile din parcuri pe care le distrug, spre hazul de nestăpânit al “găștii”. Apoi se găsește un coș de gunoi care, cică, n-ar sta bine în locul în care a fost pus; coșul de gunoi este “demontat” violent și aruncat aiurea, gest pe seama căruia se râde în hohote. Apoi viteazul demolator, încurajat de asistență, este lovit pe neașteptate de romantism: el rupe câteva flori din parc pe care le oferă batjocoritor unei tinere. Florile sunt acceptate în prima fază, apoi sunt aruncate, la întâmplare, pe trotuar.

Persecutori și persecutați

     Asemenea fapte s-au înmulțit în ultimul timp, pe străzile din Sighișoara; mărturie stau băncile avariate sau chiar distruse, florile din parcuri rupte sau călcate în picioare, indicatoarele rutiere îndoite, coșurile de gunoi rupte etc. Pe lângă pagubă (care, fiind publică, se cheamă că o plătim cu toții), asemenea “vitejii” produc și un sentiment de nesiguranță în rândul populației pașnice. Dacă sunt atenționați, tinerii excitați de băutură și prostie devin violenți: înjură și uneori lovesc. Nu-i sperie nici măcar sancțiunile contravenționale, dacă sunt cumva prinși asupra faptului, lucru care se întâmplă destul de rar; se simt persecutați de “comuniști, corupți sau de Garcea”, amenițând cu intervenții pe lângă diverși reprezentanți ai autorității aflați pe poziții înalte. La nevoie, tinerimea din acestă categorie își aduce aminte de democrație și de drepturile omului, desigur vagi fragmente culturale citate lăutărește și interpretate după cum le convine mai bine.

      Conform concluziilor unor studii efectuate de psihologi de la o universitate din Occident, cei “șapte ani de-acasă” nefructificați pentru o dezvoltare pozitivă a persoanei sunt aproape imposibil de recuperat. Aceiași specialiști vorbesc despre o asimetrie, constată la mulți dintre adolescenții de astăzi, între dezvoltare intelectuală și caracter. Altfel spus, un tânăr poate să fie foarte isteț, dar să fie totodată un om de nimic. Singura constatare optimistă a studiului de care am amintit este aceea că asimetria dintre inteligență și caracter poate fi ameliorată fie printr-un proces de autoeducație, favorizat fie de dorința de succes, fie prin experimentarea unor situații-limită cum ar fi întâlnirea cu suferința. Așadar, specialiștii mai acordă, ce-i drept, slabe șanse, de recuperare a tinerilor vandali. Comportamentul celor mai mulți dintre aceștia face ca premonițiile sumbre ale dascălilor cu care am discutat să pară cât se poate de probabile. Viitorul nu arată deloc bine!

Sursa: Jurnalul Sighisoara Reporter