Sighisoara




Încălzire mai scumpă la iarnă

4 nov 2011

             Locuitorii din blocurile ANL vor plăti mai mult în aceasta iarnă pentru încălzirea locuințelor. Este vorba despre 242 de familii pentru care nu doar că nu se suportă de la bugetul local subvenția națională ce a fost eliminată dar din această toamnă potrivit proiectului înaintat de Primărie nu se va mai suporta nici subvenția de 10% acordată până acum pe plan local. Consilierul PDL Gavrilă Ionel a solicitat executivului ca măcar pentru ultimele luni din acest an să se acorde subvenția: „până acum noi suportam 10%, măcar atât să se mai acorde și în continuare” a solicitat consilierul, însă nu a primit răspuns favorabil. În această situație potrivit directorului SC ATT Mircea Oprea Țonu creșterea de preț față de iarna trecută este de 37%. Sighișorenii în cauză, care au plătit anul trecut pentru încălzirea locuinței 350 lei, vor plăti anul acesta aproape 500 de lei pentru încălzire. Consilierul Gavrilă a dat exemplu de localități mari, de diferite culori politice, unde prețul plătit de populație este mult mai mic, pentru că diferența este suportată de Primării. Iată aceste exemple date de consilier, tabelate pentru o ușoară vizualizare:
„În toate orașele prezentate, mai puțin Sighișoara s-a alocat subvenție de la bugetul local și aceasta pentru ca populația să aibă mai puțin de plătit la prețul gigacalorie, pentru a susține la nivel local retragerea subvenției de la nivel național. În toate orașele se poate acorda subvenție numai la noi nu se poate. Eu nu o să fiu de acord cu acest proiect propus de municipalitate” a declarat consilierul Gavrilă.
Pe de altă parte consilierul Ștefănescu Constantin s-a declarat împotriva subvențiilor spunând că „unii câștigă mai mult decât mine și eu trebuie să le susțin și lor subvenția? Nu trebuie date aceste subvenții!”
Proiectul de hotărâre privind prețul agentului termic pentru această iarnă, fără nici o subvenție a fost aprobat săptămâna trecută, abținându-se de la vot patru consilieri PDL. Cu toate aceste abțineri proiectul de hotărâre a trecut ceea ce înseamnă că în această iarnă locatarii din blocurile ANL vor plăti cu 37% mai mult pentru încălzirea apartamentelor. Reprezentanții Asociației locatarilor din blocurile ANL se declară nemulțumiți și de această majorare a prețului gigacaloriei prin eliminarea oricărui tip de subvenție, dar în paralel acești continuă să conteste facturarea agentului termic pe bază de gigacalorie.

Anca Maria Radu – JSR