Sighisoara




Consilierii sighișoreni vor prețuri de Economat la Economat

30 nov 2011

               Sighișorenii au fost la un pas de a rămâne fără magazinul Economat deoarece consilierii locali au decis că prețurile practicate nu sunt întotdeauna sub nivelul mediei prețurilor de la alte magazine, ceea ce nu ar mai justifica activitatea economică în acest regim. Săptămâna trecută, joi, 24 noiembrie, consilierii locali sighișoreni au luat în discuție un subiect mai vechi și anume Acela că prețurile practicate la magazinul Economat din municipiul Sighișoara practică prețuri mai ridicate decât media la aceleași produse, în alte magazine de profil, chiar dacă respectă legislația. Restricțiile privind stabilirea prețurilor la produse în acest tip de magazin se stabilesc pornind de la principiul următor: la fiecare produs comercializat se realizează media prețurilor de la 5 magazine din municipiu - 10%, impus prin Hotărârea de Guvern, nr. 469/2002. În ciuda aplicării acestui criteriu se pare că mai mulți consilieri au constatat că prețurile sunt destul de ridicate la mai multe produse, ceea ce nu mai justifică scopul activității economice sub titulatura de magazin Economat.
Consilierul PDL, George Rolea a fost de părere: „Nu suntem obligați să avem magazin Economat ci este o recomandare să existe asemenea magazine în orașul nostru.” Consilierul fiind nemulțumit că prețurile practicate la Economat au fost de multe ori mai ridicate decât în alte magazine, ceea ce nu justifică scopul acestui tip de magazin.
Legislația reglementată prin Hotărârea de Guvern, nr. 469/2002, a lăsat loc de interpretări, așa se explică poate diferența dintre teorie și realitate. Art. 1, alin. 2. “Prețul mediu se va stabili pe baza unui eșantion realizat lunar de către consiliile locale sau de consiliul județean, după caz cu asistența de specialitate a direcțiilor județene de statistică, iar prețul practicat va fi urmărit pentru conformare de autoritățile administrației publice locale, raportându-i-se lunar prefectului județului.”, însă legislația nu specifică modalitatea de realizare a eșantionului, ceea ce a permis și crearea situației din municipiul nostru și anume alegerea eșantionului în mod aleatoriu și nu prin verificarea și alegerea a 5 magazine care practică cel mai mic preț de referință, în general, la toate produsele.
Pe de altă parte, legislația prevede clar: „În cazul în care agenții economici care organizează magazine Economat sau sectoare de tip Economat, prevăzuți la art. 4, nu respectă condițiile prevăzute la art. 2, vor plăti diferența de preț rezultată din scăderea prețului de vânzare, precum și diferența de preț rezultată din mărirea punctajului.” Consilierul UDMR, Toth Tivadar a fost cel mai înverșunat susținător al acestui proiect și a propus adiționarea unui amendament la proiect care să prevadă alegerea a 5 societăți economice/magazine din municipiul Sighișoara care practică cel mai mic preț de referință - 10%. Vă reamintim că înainte de acest amendament prețurile la produse erau stabilite prin calcularea mediei prețurilor din 5 magazine din municipiul Sighișoara, alese în mod aleatoriu - 10%. Proiectul a fost votat în unanimitate.
Tot cu această ocazie a fost votat și proiectul de hotărâre privind aprobarea prețurilor pentru produse alimentare și nealimentare practicate în magazinul economat pe luna DECEMBRIE 2011.

Dorothea Sabina Dâlbea – JSR