În spiritul deschiderii manifestate și a preocupării constante pentru o viață culturală bogată, în decursul anilor municipalitatea a susținut desfășurarea unor manifestări culturale pe care le-a organizat cu forțe proprii sau în parteneriat cu diverse organizații.
În acest an, cu toate constrângerile financiare, am propus Consiliului Local alocarea de fonduri pentru a asigura continuitatea evenimentelor consacrate, cu atât mai mult cu cât acestea au sporit notorietatea municipiului Sighișoara în țară și în străinătate, aducându-i un real beneficiu de imagine.
Datorită acestui efort conjugat, de-a lungul anului sighișorenii și turiștii au parte de festivaluri care acoperă toate genurile artei, adresându-se unui public numeros și variat: Sighișoara Blues Festival, Sighișoara Film Festival, Festivalul Sighișoara Medievală, Festivalul de Muzică Academică, Festivalul Fanfarelor, Festivalul de folclor „Datini”.
Din 2004, fiecare început de toamnă este întâmpinat la Sighișoara cu muzică de promenadă. Prin acest eveniment, Sighișoara se înscrie pe harta localităților care nu numai că susțin o fanfară, dar și creează cadrul de exprimare a acesteia, alături de cele mai representative fanfare din România.
Ediția a IX-a a Festivalului Fanfarelor Sighișoara va avea loc duminică, 9 septembrie, constituindu-se într-un punct de atracție suplimentar, luna septembrie fiind o perioadă de vacanță în care Sighișoara este încă asaltată de turiștii dornici să descopere farmecul locurilor. Pregătirile pentru festival sunt încheiate, astfel încât muzica de promenadă și dansul majoretelor vor întregi acest farmec, spre bucuria tuturor, așa cum s-a întâmplat și la edițiile anterioare.
Spectacolele vor fi susținute de: Fanfara „Promenada” cu Trupa de majorete „Angels” din Câmpia Turzii, Fanfara „Atlantisz” din Ozun, Fanfara „Armonia” din Târnăveni și, bineînțeles, Fanfara „Sighișoara”.
Invităm sighișorenii să profite de o zi frumoasă de duminică în care să se bucure din plin atât de parada din centrul orașului, cât și de concertele din Parcul Central, respective Piața Cetății.
Ioan-Dorin DĂNEȘAN
Primarul Sighișoarei
preluat de pe www.sighisoara.org.ro