Sighisoara




Preparatele în farmacii, o tradiție continuată la „Gențiana”

09 iul 2013

     Deși ieftine și eficiente, preparatele farmaceutice sunt pe cale de dispariție în farmaciile românești. Dacă în urmă cu câțiva ani de zile bolnavii puteau găsi în fiecare farmacie preparate de laborator, această tradiție a pierdut tot mai mult teren în favoarea medicamentelor produse de fabrici. În paralel, și numărul farmaciștilor care se ocupă cu prepararea magistralelor și oficinalelor a scăzut simțitor, la fel ca și cel al medicilor care prescriu preparate. Tradiția mai este păstrată în puține farmacii, una dintre ele, accesată de sute de pacienți români, dar și de străini, fiind farmacia „Gențiana” din Sighișoara. 
Farmacie veche, aflată în centrul Cetății Sighișoarei, „Gențiana” păstrează tradiția, onorând orice solicitare, activitate desfășurată cu preponderență de farmaciști cu formație veche. „Este o farmacie veche, cu tradiție în prepararea rețetelor magistrale, preparăm dintotdeauna. Avem un personal mai în vârstă, obișnuit cu prepararea rețetelor și avem adresabilitate, lumea este obișnuită că la noi se prepară și vin aici. De ce? Pentru că nu este același lucru ce emdicamente iau. Sunt anumite produse care trebuie preparate ori divizate pentru copii, sunt preparate pentru dematologie care nu se găsesc în comerț, cu anumite ingrediente”, a precizat Mina Hănescu farmacist diriginte la Farmacia „Gențiana”.
Soluții, prafuri și unguente pentru tratamente individuale
Preparatele de laborator sunt create după rețete unice, sunt tratamente individuale. Sunt situații în care medicamentele obișnuite nu dau rezultate, fiecare organism reacționând diferit la anumite tipuri de tratamente și atunci medicii prescriu preparate de laborator la care organismul să răspundă cât mai bine terapeutic.
Uneori, medicamentele prescrise de medici sunt dificil de administrat, de exemplu la copii. Prin urmare acestea își găsesc echivalentul în preparatele de laborator.
„Se fac prafuri, Fenobarbital de exemplu, se poate împărți. Acesta era și pentru copii, de 25 mg, acum nu este numai de 100 mg pentru adulți și trebuie împărțit la cei cu probleme de epilepsie. Pentru dermatologie sunt tot felul de tincturi, de creme, folosite pentru diferite boli, care nu se găsesc în comerț, însă se găsesc înlocuitori. Facem pilule și prafuri cu anumite produse. Medicul scrie mai multe ingrediente și decât să ia câte o tabletă din fiecare, pentru că este foarte greu, noi amestecăm și facem pilule sau prafuri, depinde ce se cere”, a explicat farmacistul Mina Hănescu.
Tradiția transmisă generației tinere
Activitatea de bază a unui farmacist este prepararea de medicamente în recepturile farmaciei, meserie care de altfel constituie și obiect de studiu în facultatea de profil. Dacă mulți farmaciști tineri fug de munca laborioasă de a amesteca prafuri, păstrate în sticluțele tradiționale, Alexandra Tănasă, fiica unuia dintre administratorii farmaciei adoră să amestece în mojarul cu pistil tot felul de prafuri și substanțe, după formule și rețete bine stabilite pentru a oferi leacul necesar bolnavului. „Este o satisfacție. Nu mi se pare deloc dificil. Depinde de cât de complicată este rețeta. Cel mai ușor de făcut, cinci minute, mai mult nu durează. Pilulele și prafurile iau ceva mai mult timp pentru cântărirea substanțelor mai ales că sunt cantități mici, la pilule pentru că modul de a prepara este un pic mai elaborat, în rest nu prezintă dificultate pentru cineva care face asta de mult timp. Chiar îmi place pentru că este altceva decât să stai în față și să vinzi pur și simplu. Ține de farmacie”, a recunoscut, mândră de meseria pe care o deține, Alexandra Tănasă, afirmând că a luat în calcul să preia afacerea familiei și să o ducă mai departe cu tradiția ei.
Preparatele nu reprezintă un business profitabil
Prețurile preparatelor nu sunt mari, reprezintă 10% din veniturile farmaciei. „Ne-au scăzut foarte mult vânzările datorită farmaciilor de lanțuri, iau medicamente de la depozite în alte condiții, au foarte multe un discount foarte mare și au o altă putere economică. La preparate veniturile sunt cam 10%. Dar nu renunțăm la tradiție pentru că așa am fost obișnuiți”, a apreciat farmacistul Mina Hănescu.
Preparate achiziționate de străini
Pe lângă preparatele magistrale, realizate pe bază de rețetă, în cantități mici penru utilizare imediată, se prepară și oficinale, produse preparate după o formulă bine stabilită, înscrisă în farmacopee. Sunt preparate în cantități mai mari, din care se pot face diviziuni. Farmacia Gențiana face astfel de preparate, respectiv creme cu vitamină, care sunt achiziționate de străini.
Printre preparatele farmaciei se numără creme pentru bătături cu vitamine și ceară, cu efect benefic pentru copiii mici care au pielea foarte iritantă, pasta zincată cu sulfamidă pentru răni mici, sulfamida acționând ca un antibiotic și vindecă rănile, inclusiv acneea, unguent icxiolat pentru furuncule, tinctură de iod, Fucsina, dezinfectant pentru pielea unghiilor, ulei de ricin care este reomandat de farmaciști să fie administrat și ca laxativ, amestecat cu suc de lămâie sau de portocale.
Farmacia Gențiana a fost prezentată ca exemplu jurnaliștilor și reprezentanților companiilor farmaceutice în cadrul Școlii de vară pentru jurnaliști-Master în presa farmaceutică, eveniment ce a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Sighișoara

Autor: Arina Moldovan
Preluat de pe www.zi-de-zi.ro