Corespondentul pentru Sighișoara al cotidianului județean Cuvântul liber, Vasile Luca, a fost victima unei agresiuni vineri, 12 iulie, în jurul amiezii în Piața Cetății din Sighișoara. După cum reiese din declarația sa, Vasile Luca nu cunoaște, deocamdată, motivul atacului sau persoana care l-a comis. „Aflându-mă în Piața Cetății, dinspre strada Bastionului, de pe sens interzis a apărut un autoturism care s-a oprit în dreptul meu, conducătorul acestuia proliferând la adresa mea tot felul de înjurături. Nedumerit l-am întrebat cu ce iam greșit, întrucât nu îl cunosc, și spunându-i să înceteze cu înjurăturile. S-a dat jos din mașină, s-a apropiat de mine scuipându-mă, gest care m-a făcut să-l împing văzându-l pregătit să mă lovească. A deschis portiera mașinii și, în văzul turiștilor și a lumii din Piața Cetății, a scos un baston telescopic cu bilă de fier în vârf, și a început să mă lovească ca un bezmetic, spărgându-mi ochelarii, lovindu-mi și aparatul de fotografiat. Una dintre lovituri mi-a spart capul umplându-mă de sânge, ceea ce nu l-a făcut să se oprească, ci îndârjindu-se mai tare cu loviturile”, a relatat victima. Vasile Luca spune că doar intervenția celor din jur a pus capăt atacului, însă agresorul l-a amenințat cu moartea. În urma atacului, jurnalistul a avut nevoie de îngrijiri medicale fiind preluat de o ambulanță și dus la spital unde i-a fost oprită hemoragia și i s-a suturat rana cu câteva copci. Aflând de la un martor numărul mașinii din care a coborât agresorul, Vasile Luca este decis să afle cine-i acesta și să-l acționeze în instanță, mai ales că, potrivit polițiștilor citați de victimă în declarație, obiectul folosit în atac – „baston telescopic cu bilă de fier în vârf”, cunoscut și sub denumirea de „viperă” – este considerat armă albă fiind interzisă de Lege.
Adrian Diță – JSR
Nota redacției JSR – Întrucât agresiunea asupra unui jurnalist poate constitui un precedent periculos pentru cei care lucrează în această branșă, vom urmări cu atenție modul în care autoritățile în drept vor soluționa acest caz. La ora închiderii ediției de față, cunoaștem deja identitatea agresorului și legăturile de rudenie ale acestuia cu funcționari din administrația locală și poliția municipiului. Dacă se va încerca mușamalizarea cazului, respectiv scoaterea din culpă a agresorului prin tertipuri securist-mafiote, vom solicita colegilor din presa națională, atât scrisă cât și audio-vizuală, să intervină în încercarea de a apăra munca de jurnalist în fața acestor agresiuni golănești susținute din umbră de persoane care dețin funcții publice și stăpânesc, întro formă sau alta, pârghii de putere în structurile statului.
“Acesta este punctul meu de vedere, Florea Horațiu, etichetat “d-l huligan” pseudo-agresor al reporterului „agresat”, în fapt el însuși agresor. În ziua respectivă a lunii iulie ca și în alte zile anterioare, dl. reporter sub pretextul unor discuții cu primarul municipiului, își efectuează turul de control prin birourile primăriei, unde vânează domnișoare sau doamne cărora le face avansuri și deschide discuții cu tentă sexuală ”doar, doar cineva se autosesizează” și acceptă o invitație. Dacă este neluat în seamă sau i se oferă un zâmbet amar (om cu lipsă totală de scrupule și obsedat) amenință cu transformarea zâmbetului în plâns.
Având același comportament de mai multe ori, eu, soțul uneia dintre „țintele” ziaristului în ziua respectivă, în timp ce mă deplasam cu soția spre domiciliu, ea mi-a arătat o persoană care s-a ridicat de la o masă unde consuma alcool, spunându-mi că este acel bărbat despre care mi-a povestit. Aflat pe stradă l-am întrebat pe „respectabilul” domn de ce nu o lasă în pace pe soția mea și nu își vede de familie, la care acesta, plin de sine, m-a întrebat CINE EȘTI TU MĂ?, adică vezi Doamne eu pot să fac avansuri sau propuneri sexuale femeilor… și care e problema?
Singura sintagmă folosită de mine a fost „măi boșorogule” să îți vezi de treabă, la care sprintenul boșorog m-a lovit cu pumnul fără să clipească direct în față, sincer să fiu nu m-am așteptat la o astfel de reacție, văzându-l în vârstă. Din acel moment ne-am bruscat și lovit reciproc. Fiind în inferioritate distinsul boșorog a luat de pe terasa restaurantului Casa Wagner un scaun, l-a ridicat și a lovit, cu intenția de a-mi da în cap iar eu încercând să mă apăr am folosind un obiect (bucată de scaun sau laț) pe care l-a ridicat de jos de lângă peretele unde ne aflam și am parat lovitura care, fiind foarte puternică, m-a lovit la cap în zona dreaptă, mi-a smuls obiectul din mână care a sărit probabil și în capul faimosului dl. Luca (persoană violentă arhicunoscută), moment în care am fost despărțiți de persoanele aflate în zonă întrucât acesta era în continuare cu scaunul în mână.
Există mai multe persoane care pot confirma cu certitudine cele întâmplate, persoane care au fost de față și au văzut cum dl. Boșorog, dând dovadă de o „deosebită prezență de spirit”, a fost cel care m-a lovit cu pumnul și cum s-a petrecut întregul incident. Toate aceste persoane și-au manifestat disponibilitatea de a da relații organelor competente.
Mă întreb la fel cum se întreabă și altă multă lume care are cunoștință, de ce acest domn își ascunde sub pavăza meseriei de ziarist pornirile sexuale și agresive, de ce își permite să lovească nu cu condeiul ci cu pumnul, fără să respecte cel mai elementar lucru la care face trimitere adică LEGEA, aceste lucruri fiind incompatibile, incalificabile și nedemne pentru un corespondent de presă?
D-le ziarist, respectă-ți familia și lasă soțiile sau fiicele altora în pace!!!!!”
Florea Horațiu
Regretăm acest incident incalificabil și tragem nădejde că asemenea acte nu vor mai avea loc în viitorul apropiat. Utilizarea violenței nu dovedește decât lipsa argumentelor și trebuie evitată cu orice preț. Dacă ar fi să ne imaginăm un scenariu în care Poliția Comunitară chiar își face treaba patrulând neîncetat, la pas, pe străzile Cetății, locuitorii și turiștii sunt urmăriți constant prin intermediul camerelor de supraveghere, accesul auto este reglementat în mod real și nu mimat de către autorități, cu siguranță că realitatea ar fi mult mai frumoasă iar oamenii nu s-ar teme pentru integritatea lor corporală, patronii nu s-ar teme de furturile din magazine, cerșetorii n-ar mai fi prezenți și străzile nu ar mai fi sufocate de mașini. Cu alte cuvinte ar exista siguranță.
Cerem părerea cititorilor în acest caz în speranța că edilii orașului vor lua act de cele întâmplate și vor aplica măsurile necesare pentru evitarea unor astfel de derapaje.
Nota Redacției Independentul Sighișorean
preluat de pe independentulsighisorean.ro