Sighisoara




Intrunirea Sighisorenilor din Germania la Dinkelsbuhl

23 Septembrie 2015

În uma invitației Asociației Sighișorenilor adresată Municipiului Sighișoara din luna mai a.c. de a participa la Întrunirea Sighișorenilor din frumosul oraș german Dinkelsbühl, înfrățit cu orașul nostru, o delegație din care au făcut parte viceprimarul Ionel Gavrilă, consilierii locali Petre Oprean și Dan Perțe, Nicoleta Dărămuș de la Direcția Relații Publice și Comunicare și Nicolae Teșculă de la Muzeul de Istorie au luat parte la eveniment. 

Vineri seara în prezența edililor celor două comunități a avut loc o întrunire a Asociației de prietenie Dinkelsbühl – Sighișoara, ocazie cu care cei doi elevi practicanți de la Liceul Teoretic Joseph Haltrich, Robert Adrian Muntean și Andreea Bianca Fleșariu care au făcut voluntariat la serviciul circulație, respectiv la o grădiniță din localitate și-au prezentat impresile cu privire la activitatea lor derulată de la începutul lunii septembrie și au răspuns la intrebăriile participanțiilor cu privire la orașul lor natal, Sighișoara. 

Întrunirea Sighișorenilor a avut loc în impozanta clădire Schrane, unde după discursurile de bun venit a avut loc un program artistic al unui ansamblu folcloric al sașilor stabiliți în Dinkelsbühl și un concert de cameră susținut de doamna Brigitte Schnabel. După programul artistic în sala de la parter a avut loc o prezentare power-point cuprinzând imagini din Transilvania (satele săsești, Sighișoara, Mărginimea Sibiului, Munții Sebeșului și Munții Apuseni) însoțite de un fundal muzical și de versuri ale unor poeți români (Mihai Eminescu, Lucian Blaga, Octavian Goga), totul având la bază o concepție a medicului stomatolog Alexander Oltenau.
După programul artistic pe parcursul a mai multor ore și duminică după slujba religioasă au avut loc o întruniri de între delegația venită din Sighișoara și sighișorenii stabiliți, unii chiar de mai multe decenii în Germania. Cu această ocazie, în discuții individuale, dar și de grup s-a vorbit de trecutul orașului și mai ales de planurile de viitor în ceea ce privește strategiile de dezvoltare ale urbei noastre și modalității de cooperare pe mai multe planuri între sighișorenii din România și din Germania. 

Cel mai important punct din cadrul întâlnirilor a fost cea cu reprezentanții orașului Dinkelsbühl în frunte cu domnul dr. Christoph Hammer, primarul localității, domnul dr. Jurgen Walchshöfer, președintele Asociației de Prietenie Dinkelsbühl-Sighișoara, precum și cu reprezentanți ai primăriei de aici. 
Întâlnirea s-a dovedit a fi fructoasă, mai ales că în ultimii ani relațiile dintre cele două comunități au stagnat. S-a vorbit despre importanța relațiilor bilaterale și de necesitatea dezvoltării lor, mai ales că anul viitor se vor sărbători 10 ani de la semnarea acordului de parteneriat. 

În acest sens s-a stabilit ca anul viitor, în zilele de 5 - 9 mai o numeroasă delegație oficială din partea orașului Dinkelsbühl se va deplasa la Sighișoara, ocazie cu care se va sărbători jubileul și se va semna un nou acord de parteneri.

Sursa știre și foto Municipiul Sighișoara