Sighisoara




RadioSon: Toto Cutugno vrea să viziteze Turnul cu Ceas din Sighisoara

26 Februarie 2016

Cântărețul italian Toto Cutugno, care va concerta pe 13 martie, la Cluj-Napoca, dorește să vină mai devreme în România, pentru a vizita Salina Turda, Sighișoara și, posibil, cimitirul vesel de la Săpânța.

"Aproape la fiecare concert pe care Toto Cutugno îl susține în țara noastră, povestește cât de mult iubește România, pe care o consideră o a doua casă. Și pentru că nimic nu se compară cu peisajele frumoase din Transilvania, Toto Cutugno i-a anunțat deja pe organizatorii concertului de la Cluj-Napoca, din 13 martie, că dorește să vină mai devreme în țară special pentru a vizita Salina Turda și Sighișoara", potrivit unui comunicat remis Mediafax.

Potrivit acestora, Toto Cutugno a spus că așteaptă cu nerăbdare să afle mai multe despre Salina Turda și că a citit pe internet despre Sighișoara, unde își dorește să viziteze Turnul cu ceas. Toto Cutugno a rămas singurul cantautor italian care a câștigat concursul Eurovision, în anul 1990. Melodia sa "L'italiano", înregistrată în anul 1983, este cântată de peste 160 de interpreți din întreaga lume, fiind printre cele mai fredonate cântece italiene din toate timpurile.


Sursa stire RadioSon Sighisoara

Daca ti-a placut articolul, urmareste Sighisoara Online si pe Facebook si Twitter!




Poti citi in continuare







Elsig Computers



Radioson
Blues Festival


Transart




PRIVACY POLICY - GDPR



Update cookies preferences