Sighisoara




Tasting Romania - Vacanta intr-o lume de acum 200 de ani - curs de ceramica de Saschiz - degustare de dulceturi

1 Iulie 2016

Tasting Romania ofera pachete turism de vacanță într-o lume de acum 200 de ani: curs de ceramică de Saschiz + degustare de dulcețuri + examenul bulzului + plimbare pe bicicletă cu expert în dezvoltare rurală și povestea locului. 

O ieșire ce îmbină odihna cu șansa de a descoperi una din cele mai bine păstrate civilizații rustice de la noi. Veți afla despre cum a reușit o echipă de tineri să readucă la viață celebra, pe vremuri, ceramică de Saschiz, unul din motivele de mândrie ardeleană. Și veți cunoaște îndeaproape un sat inclus în patrimoniul UNESCO. Localnicii au păstrat arhitectura veche, cu linii armonioase, cuminți, ce nu contrazic natura din jur.

Meritați o ieșire într-un loc încă pur, unul din cele câteva sate de care s-a îndrăgostit și Prințul Charles. La îndemnul și, uneori, pe banii săi, mai multe asociații locale au readus la viață producția de dulcețuri și meșteșugurile uitate. Pariul local pe turismul ecologic, non invaziv cu natura și arhitectura locului, începe să dea primele roade. Rezervă acum o experiență tihnită, o călătorie într-un sat care știe să încânte cu bucuriile lui simple turiștii din toată lumea.

Un pachet cu rezervare doar pe tastingromania.ro, disponibil în patru variante, pe care le puteți vedea dacă apăsați butonul "Cumpără". Citiți și "Ce include". Puteți suna pentru informații și rezervări la numărul atașat experienței în fiecare zi, inclusiv in week end, între orele 9.00 -21.00 sau scrie prin formularul de mai jos.

Mai multe informatii pe pagina Tasting Romania