Sighisoara




EVZ - 3 motive pentru 5 ani de intarzieri la autostrada de fier

8 Iulie 2016

Pe modelul patentat de CNADNR, reprezentanții CFR susțin că în câteva luni vor termina de modernizat calea ferată Sighișoara – Ațel, deși avansul mediu al lucrărilor este 76% și crește cu sub un procent pe lună.

În februarie, aprilie și mai 2012, autoritățile centrale semnau trei contracte de execuție de lucrări pentru modernizarea a trei tronsoane de cale ferată cuprinse între Sighișoara și Ațel, Ațel și Micăsasa și, respectiv, Micăsasa și Coșlariu. Cele trei loturi aflate pe teritoriul administrativ al județelor Mureș, Sibiu și Alba au o lungime totală de 99 de km și vizează modernizarea infrastructurii de cale ferată astfel încât aceasta să permită circulația garniturilor cu viteze de 160 de km/h.

Trei motive

Întârzierile în executarea lucrărilor au ajuns la aproximativ cinci ani pe cele trei loturi. Drept motive, reprezentanții Companiei naționale de căi ferate CFR SA arată că amplasamentele celor trei loturi au fost predate cu întârziere. În plus, proiectantul general al lucrărilor nu a mai acordat asistență tehnică, iar contractul pentru realizarea lucrărilor de semnalizare și centralizare electronică a fost semnat și cu întârziere (acum un an și jumătate).

Modernizarea tronsonului Sighișoara – Coșlariu este parte a proiectului de reabilitarea liniei de CF Brașov – Simeria, componentă a Coridorului IV Pan – European, pentru circulația trenurilor cu viteza maximă de 160 km/h, și este cofinanțată din fonduri europene.

Citeste tot articolul pe EVZ