Magia Sarbatorilor de iarna se face déjà simtita la Scoala A Fi. Pregatirile pentru sarbatori au inceput. Astazi elevii scolii A Fi au copt turta dulce in forme specifice sarbatorilor, brazi, stelute, oameni de zapada, iar ziua s-a incheiat cu un atelier de creatie. Mame, sighisorence ocupate, si-au facut ragaz pentru ca impreuna cu copiii sa realizeze decoratiuni ce vor impodobii bradul din Piata Octavian Goga unde va avea loc Targul de Craciun.
De remarcat altruismul, de apreciat demersul si implicarea. In urma cu cateva luni aceste mame se implicau in Campania de igienizare din zona Catedralei si zona centrala. Acum se implica impreuna cu membrii Asociatiei pentru Educatie Deschisa Sighisoara in activitati menite sa sprijine municipalitatea in vederea organizarii Sarbatorilor de iarna la Sighisoara, considerand ca implicarea comunitatii este importanta in orice activitate ce se organizeaza pentru membrii unei comunitatii.
„O furnică nu poate răsturna un munte, dar îl poate muta din loc încet, bucățică cu bucățică, spunea Marin Preda. Cred ca avea dreptate, iar noi, sighisorenii putem demonstra acest lucru prin implicarea in viata acestui oras, caruia fiecaruia dintre noi ii putem da viata” ne-a declarat astazi o sighisoreanca prezenta la activitatile pentru pregatirea Sarbatorilor de iarna.
Sursa stire RadioSon Sighisoara

Daca ti-a placut articolul, urmareste Sighisoara Online si pe Facebook si Twitter!