Program Festivalul Sighisoara Medievala 2022 – Sambata, 30 Iulie 2022

0
2999
views

Piata Cetatii
Ora 10.00 – Garda Cetatii – Tobosarul Cetatii si Scutierii de Muhlbach – Prezentare lupte – Cavalerii Paladinii de Terra Medias
Ora 11.00 – Teatru pentru copii – Drumul lui Fat Frumos – Marian RALEA si ABRACADABRA
Ora 12.00 Miniconcert – Compoierii din Transilvanie
Ora 12.30 Zanele si forta lor tamaduitoare 0- Zanele Silvane
Pauza tehnica
Ora 16.30 Lupte si dansuri istorice – Scutierii si Domnitele de Muhlbach
Ora 17.15 Targ de robi
Ora 18.00 Stauie cu suflet itineranta – Marian RALEA si ABRACADABRA
Ora 18.30 Interactiv cu copii – Terra Ultrasilvana
Ora 19.00 Dansuri medievale – NOSA
Ora 19.30 Moment artistic cu cai – Proclamatia Voievodului Vlad Draculea
Ora 20.00 Targ de robi
Ora 20.30 Sceneta – Legenta Printesei Blestemate – Zanele SILVANE
Ora 21.00 Concert de muzica medievala – CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA
Ora 22.00 Spectacol de jonglerii cu foc – SIRIUS

Piata Muzeului
Ora 10.30 Demonstratii de duel – Cavalerii Terra Ultrasilvana
Ora 11.00 Sceneta – Poiana Zanelor – Zanele Silvane
Ora 12.00 Carnula cu ponei
Pauza tehnica
Ora 17.00 Confruntarea – Cavalerii Paladinii de Terra Medies si Terra Ultrasilvana
Ora 17.30 Animatie stradala NOSA & SIRIUS
Ora 18.00 Calatorie in lumea Zanelor – Zanele SILVANE
Ora 18.30 Stauie cu suglet itineranta – Marian RALEA si ABRACADABRA
Ora 19.00 Spectacol de magie pentru copii cu Magul Cetarii Sighisoara Adrian Pintea
Ora 19.30 Miniconcert de muzica celtica – Cimpoierii din Transilvanie
Ora 20.00 Caraula cu ponei
Ora 20.30 Salve de tun

Piata Ratustelor
Ora 10.00 Atelier de pictura pentru copii – Profesor de arte vizuale Dorin Stanciu
Ora 10.00 Atelier de muzica arhaica – instrumente muzicale – Zanele SILVANE
Ora 11.00 Sceneta – Dansuri, Vraja si Descantec – Zanele SILVANE
Ora 12.30 Spectacol de magie pentru copii cu Magul Cetatii Sighisoara – Adrian Pintea
Pauza tehnica
Ora 16.00 Atelier de pictura pentru copii – Profesor de arte vizuale Dorin
Ora 16.30 Dansuri medievale – NOSA
Ora 17.30 Atelier de muzica arhaica – Zanele SILVANE
Ora 18.00 Danusir medievale – Cavalerii Paladinii de Terra Medies
Ora 18.30 Duelul scutuierilor – Scutierii de Muhlbach
Ora 19.00 Stautie cu suflet itineranta – Marian RALEA si ABRACADABRA
Ora 19.30 Initiere in arta zanelor – Zanele SILVANE

Turnul Cizmarilor
Ora 10.00 – 21.00 Atelier de calarie

Zidul Cetatii
Ora 10.00 – 18.30 Tir de tras cu arcul – Cavalerii Paladinii de Terre Medies

Culoarul Batranelor Doamne
Ora 10.00 – 22.00 Expozitie de pictura “Sighisoara Medievala in picturi in Evul Mediu”

Piata Muzeului
Ora 10.00 – 22.00 Expozitie “Sighisoara Medievala in imagini”

Piata Muzeului (zona Bisericii Manastirii)
Ora 10.00 – 22.00 Tabere cavaleresti, Atelier de sticlarie, Atelier de pielarie, Atelier de fierarie, Atelier de manuire – arme medievala

Nota: Organizatorul isi rezerva dreptul de a modifica programul. Va invitam sa vizitati si pagina organizatorului pentru a verifica modificari in program.