Program Festivalul Proetnica 2017

0
1858
views

Programul Proetnica 2017 pe zile: Joi 17 AugustVineri 18 AugustSambata 19 August, Duminica 20 August.


A 15-a ediție a festivalului Proetnica va avea loc în Sighișoara intre 17 – 20 August 2017. Program artistic și interactiv pe scena din Piața Cetății
Joi, 17.08.2017
16:00 Deschiderea oficială
16:20 Uniunea Culturală a Rutenilor din România Ansamblul de dansuri Lastivocica, cor și dans Dărmănești, Suceava
16:40 Uniunea Bulgară din Banat Ansamblul Balgarce al Uniunii Bulgare din Banat- România, dans Vinga, Timiş
17:00 Asociaţia Macedonenilor din România Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret
Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj
17:30 Uniunea Armenilor din România Hayakaghak, dans Gherla, Cluj
18:00 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic Trupa “Or Neurim” (Lumina Tinereţii), trupa de dansuri Israeliene Oradea
18:40 Asociația Liga Albanezilor din România Ansamblul de cântece și dansuri albaneze ”Serenada” , al Asociației Liga Albanezilor din România, Dans București / Craiova, Dolj
19:20 Uniunea Elenă din România Ansamblul artistic Elpis, cantece și dansutri
Constanța
19:45 Comunitatea Aromană din România – Filiala Constanța Ansamblul artistic Iholu, dans
Constanța
20:10 Uniunea Ucrainenilor din România Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană Rona de Sus, Maramureş
21:00 Paradă Diversității Etno-culturale
21:30 CONCERT: Nadara Transylvanian Gypsy Band

Vineri, 18.08.2017
16:00 Asociaţia Macedonenilor din România Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret
Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj
16:20 Uniunea Elenă din România  Ansamblul artistic Elpis, cantece și dansutri
Constanța
16:50 Asociatia Elijah Ansamblul artistic Veselija, dans Nou, Sibiu
17:30 Uniunea Armenilor din Romania Nur (Rodia), dans Cluj-Napoca, Cluj
18:00 Deutsches Jugendforum Hermannstadt Trupa de dansuri saseşti a forumului german din Sibiu Dans Sibiu, sibiu
18:15 Uniunea Croaților din România Karaševska Zora (Carașevsca Zora, ro: Zorile Carașovei), Dans Carașova, Caraș-Severin
18:40 Asociația Liga Albanezilor din România Ansamblul de cântece și dansuri albaneze ”Serenada” , al Asociației Liga Albanezilor din România, Dans București, Craiova, Dolj
19:00 Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania Ansamblul artistic Ciaika, Cor
Sulina, Tulcea
19:30 Uniunea Democrată Maghiară din România Asociaţia Bogáncs – Zurboló Egyesület
Muzica şi dans Cluj-Napoca, Cluj
20:10 Uniunea Culturală a Rutenilor din România Ansamblul de dansuri Lastivocica, cor și dans Dărmănești, Suceava
20:30 Centrul Național de Cultură a Romilor Ansamblul artistic, cvartet muzical
București
20:45 Paradă Diversității Etno-culturale
21:00 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic Bucharest Klezmer Band, Orchestră + vocal București
22:00 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic Maia Morgenstern și Teatrul Evreiesc de Stat, Teatru și Recital București

Sambata, 19.08.2017
10:30 Uniunea Croaților din România – Karaševska Zora (Carașevsca Zora, ro: Zorile Carașovei), Dans Carașova, Caraș-Severin
11:00 Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania Ansamblul artistic Tihii Dunai, Cor
Braila
11:35 Uniunea Ucrainenilor din România – Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană Rona de Sus, Maramureş
12:00 Paradă Diversității Etno-culturale
13:30 Uniunea Elenă din Romania – Comunitatea Elenă Roman – Areti, dans tradiţional
Roman, Neamț
14:00 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România – Ansamblul folcloric Sálašan, Dans popular slovac – Nădlac, Arad
14:30 Forumul Democrat al Germanilor din România – Jugendtanzgruppe des Deutschen Forums Schäßburg, Dans – Sighișoara, Mureș
15:00 Uniunea Elenă din Romania – Comunitatea Elenă Neamț – NIKI, Dans traditional
Piatra Neamț, Neamț
15:30 Uniunea Sarbilor din Romania – Ansamblul Sveti AKUD “Mladost” , dans
Timișoara, Timis
15:50 Uniunea Culturală a Rutenilor din România – Holuboc, Cor – Peregu Mare, Arad
16:10 Uniunea Democrată Maghiară din România – Filiala Sighisoara – Grupul de dans Kikerics – Sighișoara, Mureș
17:00 Uniunea Polonezilor din Romania – Ansamblul muntenilor polonezi „Solonczanka”, cantece si dansutri – Solonețu Nou, Suceava
17:20 Asociația Italienilor din România-RO.AS.IT. – Di Nuovo Insieme, dans – Iași
17:40 Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania – Ansamblul artistic Belâie Rozî , Cor și dans – Sarichioi, Tulcea
18:00 Centrul Național de Cultură a Romilor – Marcel Costea, teatru, Dacă nu mă vezi, nu mă cunoști – Giurgiu
19:00 Uniunea Democrata Turca din Romania – Ansamblul ”Delikanlilar”, dans – Constanța
19:20 Asociaţia Macedonenilor din România – Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret
Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj
19:40 Uniunea Democrată Maghiară din România – Filiala Sighisoara – Grupul de dans Kikerics – Sighișoara, Mureș
20:20 Uniunea Elenă din România – Comunitatea Elena Piatra Neamt – Orpheas, dans
Iași, Iași –
20:40 Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania – Ansamblul artistic Tihii Dunai, Cor
Braila
21:10 Paradă Diversității Etno-culturale
21:30 CONCERT: TBA

Duminica, 20.08.2017
11:30 Uniunea Democrata Turca din Romania – Ansamblul ”Delikanlilar”, dans
Constanța
12:00 Macedonenilor din România – Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret
Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj
12:30 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România – Ansamblul folcloric Sálašan, Dans popular slovac – Nădlac, Arad
13:00 PAUZĂ
14:00 Paradă Diversității Etno-culturale
14:30 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic – Corul B nei Milu, Muzică evreiască – Brașov
15:30 Uniunea Polonezilor din Romania – Ansamblul muntenilor polonezi „Solonczanka”, cantece si dansutri – Solonețu Nou, Suceava
16:00 Uniunea Elenă din Romania – Comunitatea Elenă Braşov – Dyonisos, cor & Eftimos, dans – Brașov
16:45 Uniunea Culturală a Rutenilor din România – Holuboc, Cor și dans – Peregu Mare, Arad
17:20 Forumul Democrat al Germanilor din România – Jugendtanzgruppe des Deutschen Forums Schäßburg, Dans – Sighișoara, Mureș
18:00 Uniunea Sarbilor din Romania – Ansamblul AKUD Mladost , dans – Timișoara, Timis
18:30 Uniunea Ucrainenilor din România – Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană – Rona de Sus, Maramureş
19:20 Comunitatea Elenă Brașov –  Dionysos, Cor – BrasovAsociaţia
19:50 Uniunea Democrată Maghiară din România – Filiala Sighisoara – Grupul de dans Kikerics – Sighișoara, Mureș
20:30 Forumul Democrat al Germanilor din România – Dans – Sighișoara, Mureș
21:00 Paradă Diversității Etno-culturale
21:30 CONCERT: Formația Wecker

Program Stiintifico-Cultural La Primaria Municipiului Sighisoara
Joi, 17.08.2017
12:00 Ce știm despre minoritățile naționale din România? – Koreck Maria,
Asociația Divers
16:15 Conferință de presă
16:30 Discuție podium: ”Promovarea păcii în Europa prin protecția minorităților
naționale? ”
Vineri, 18.08.2017
10:30 Masă rotudă: Dialog Interconfesional – Moderat de Dr. Aurel Veiner cu
participarea reprezenanților a mai multe culte din România
11:30 Simpozion: Întâlnire cu scriitorul Răsvan Popescu
12:00 Oportunități de finanțare prin programul Europa Pentru Cetățeni 2014-2020
-Gabriela Nicolau – Consultant Punctul Europa Pentru Cetățeni România
15:00 Spre standarde europene în drepturile minorităților naționale – Inițiativa
Minority SafePack – Vincze Loránt, FUEN President
17:00 Protecția minorităților naționale de către țara de origine prin exemplul
Institutului pentru Relații Externe (IFA) – Monica Kovats, Coordonare
Regională cu România, Ungaria și Serbia
18:30 Oportunități de finanțare prin programul Europa Pentru Cetățeni 2014-2020
-Gabriela Nicolau – Consultant Punctul Europa Pentru Cetățeni România
Sâmbătă, 19.08.2017
09:30 Să cunoaștem barierele de comunicare în relațiile interetnice – Koreck
Maria, Asociația Divers
10:30 Ce știm despre romi? – Mizsei Kálmán, fost subsecretar general ONU, fost
co-președinte Programe Rome
11:30 Argumente pentru multiculturalism – Maria Dobrescu, jurnalistă, Asociația
Liga Albanezilor din România
12:00 Noi directii de cercetare si instrumente de lucru pentru studierea
minoritatilor nationale – Radu Carp, Centrul de Excelenta pentru Studiul
Minoritatilor Transfrontaliere, Oradea
15:00 Masă rotundă: Contribuția Culturală a Romilor în Societatea Românescă –
Petrică Badea, Centrul Cultural al Romilor
16:30 Diferențe în situația romilor în Europa. Incluziunea romilor: drepturile
omului versus dezvoltare – exisă controverse? Care este mai important? –
Mizsei Kálmán, European Union Advisory Mission & Central European
University
Duminică, 20.08.2017
11:00 Protecția minorităților naționale în Germania prin exemplul sârbilor – Meto
Novak, Ministerul pentru Științe, Cercetare și Cultură German