RadioSon: Sportiv sighisorean la Campionatul European de Alergare Montana din Macedonia

0
686
views

A fost vorba despre sportivul Rares Miklos care a participat alaturi de echipa nationala la acest campionat clasandu-se impreuna cu echipa tarii noaste in primele zece pozitii din clasament, mai précis pe locul 9.
Romania a participat la Campionatul European de Alergare Montana. Competitia s-a desfasurat ieri , 1 iulie, in Macedonia.

Traseul cursei a fost pe muntele Vodno. Varful Krstovar pe care s-a desfasurat concursul are altitudinea de 1066 de metri (cel mai inalt), dar traseul a urcat doar pana la 950 de metri altitudine. 11 kilometri a fost lungimea cursei la seniori, cu o diferenta de nivel de 700 de metri. Lotul Romaniei la seniori (masculin) in care a evolut si sportivul sighisorean Rares Miklos i-a mai avut in componenta pe sportivii Catalin Atanasoaie, Ionuț Dumitru, si Cristian Moșoiu.

Sportivul sighisorean Rares Miklos a fost pregatit la Club Atletic Municipal Sighisoara si la Club Sportiv Scolar Sighisoara, acesta fiind antrenat de catre profesor Ioan Avram.