Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019 – Sambata 27 Iulie 2019

0
6326
views

Festivalul Sighisoara Medievala 2019 va fi organizat in perioada 26-28 iulie 2019.

Actualizare 02.07.2019 – Având tema ”MISTERUL MEDIEVAL”, cea de-a XXVI-a ediție își propune să aducă Festivalul Sighişoara Medievală la valoarea pe care o merită, și anume a celui mai vechi festival medieval din România care să se bucure de autenticitatea perioadei declarate prin spectacole, muzică și imagine, devenind astfel o poartă de călătorie în timp care să pună în valoare Cetatea Sighișoarei, se arată într-un comunicat al Municipiului Sighisoara.

Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019 – Sambata 27 Iulie 2019 – in curs de actualizare.

Piața Mare a Cetății
11:00-11:40 spectacol cu cavaleri ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS
11:40-12:20 spectacol cu cavaleri TERRA ULTRASILVANA – Brașov
12:20-13:00 spectacol cu cavaleri PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
13:50-14:10 – jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
14:10-15:00 Concert stradal turnirul trupelor de muzica medievala
17:00-17:30 Dansuri medievale NOSA – Bistrița
17:30-18:20 Concert de muzica veche – SPECIMEN TEATRO – Italia – CANTI D’AMORE E PIZZICHE TE CORE
18:30-19:20 concert muzica medievala – SPIRITUAL SEASONS – Ucraiana
19:30-20:20 Concert de muzica medievala – CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara – Platerspiel en la crusadas
20:30-21:30 Concert muzica medievala – ANNO MUSICA – Ungaria

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
10:30-11:30 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
11:30-12:15 teatru pentru copii – Rapunzel – HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
12:15-13:00 teatru de strada pentru copii – PRICHINDEL- Compania MORA – Bucuresti
13:00-13:30 Teatru papusi – MUZICANTII DIN BREMEN – COMPANIA PETER PANN – Campina
15:30-16:00 teatru pentru copii – ROBIN HOOD – HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
16:00-17:00 Activitati Ateliere: Compania MORA / HAPPY COLOUR
17:00-18:00 Activitati Ateliere: NOKORS / HAPPY COLOUR
18:00-19:00 Activitati Ateliere: HOCUS POCUS / HAPPY COLOUR

Tabăra Comedianţilor – Piața Răţuştelor
10:30-11:00 teatru cu papusi – Hansel si Gretel- COMPANIA PETER PANN – Campina
11:15-11:45 Spectacol de bâlci – AVENTURILE LUI VANDOR MISKA
BONCZIDAI DESZIDERIU – SZABO DANIEL – Taragu Mures
12:00-12:15 Farsa Medievala – FARSA CAPITANULUI – Compania Studio 24 – Bucuresti
12:30-13:00 spectacol de copii al “Taberei medievale A FI” – Sighisoara
13:15-13:45 Ateliere – dansuri istorice – CURTEA COMEDIANTILOR
16:00-17:00 Concert stradal de muzica medievala – DE DRAG DE DOMNITE – TRUVERII – Bucuresti
17:15-18:15 spectacol de teatru: commedia dell’arte – BRIGHELLA SI RETETA FERICIRII
TRUPA SKEPSIS – Alba Iulia
18:15-18:45 Atelier de dansuri medievale – NOSA – Bistrita
19:00-19:30 Atelier magie cu MAGITOT – Bucuresti
19:30-19:45 Farsa medievala – Farsa Poetului – COMPANIA STUDIO 24 – Bucuresti
20:00-20:30 Mister medieval buf – JOCUL NEBUNULUI CU MOARTEA
COMPANIA STUDIO 24 – Bucuresti
20:30-21:00 Ateliere de teatru medieval – Curtea Comediantilor

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
10:30-13:00 Activitati de tabara medievala
(tir cu arcul, prezentari de arme, demonstratii, ateliere mestesugaresti de harnasament medieval)
15:30-16:00 jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
16:00-17:00 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
17:00-18:00 Demonstratie militara PALADINII DE TERRA MEDIES
18:00-19:00 Demonstratie militara TERRA ULTRASILVANA – Brasov
19:00-19:30 Dansuri Medievale – NOSA – Bistrita
19:30-20:00 Animatie artisti din festival – muzica, dans lupte cu arme
20:00-21:00 Activitati de tabara

ARENA CAVALERILOR – Piața Sigma
11:00-12:30 Activitati de tabara medievala
(tir cu arcul, prezentari de arme, demonstratii, ateliere mestesugaresti de harnasament medieval)
12:30-13:15 Demonstratie militara COMPANIA DRAGONULUI – Cluj Napoca
13:15-14:00 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
16:30-17:30 Antrenamente cu cai TEUTONII TRANSILVANIEI si VULTURII DIN TARA CALATEI
(Echitatie / Antrenamente de turnir / Turnir)
17:30-18:30 Demonstratie de lupta si Dansuri cu Domnite ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS
18:30-19:30 Demonstratii de lupte in arena: COMPANIA DRAGONULUI si invitati (Ignis et ferrum)
19:30-19:45 jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
20:00-21:00 Spectacol de reconstituire istorica
(Teutonii Transilvaniei / OCM / Compania Dragonului / Terra ultrasilvana / Vulturii Tarii Calatei)
21:05-21:25 Coco Fachirul – spectacol de fachirism
21:30-22:30 Spectacol jonglerii cu foc FIRE DREAM – Medias

Turnul Fierarilor
14:00-14:30 Recital de teatru medieval
Ars Flatulatoria – APOSTOL GABRIEL – actor la Teatrul Tandarica din Bucuresti
14:40-15:20 concert muzica medievala la Lauta si Alte instrumente medievale
NICOLAE SZEKELY – Hunedoara
15:30-16:00 Recital poezie medievala
Enigmatica Iubire – COSMIN ŞOFRON – actor Teatrul TOMA CARAGIU din Ploiesti
16:10-16:50 Concert medieval la Doua Laute :
Cristi Lazar – Iasi si Caius Hera – Timisoara
17:00-17:30 Recital de teatru
Despre prezicatori si Vrajitoare – Eugenia Serban – actor
17:45-18:30 Lansare de carte :
Marea carte a Unirii / inceputuri autor Vasile Lupașcu Sfinteș

Sala Sander
13:15-14:00 Conferinta:
Piosenie si indulgenta – specific vietii religioase in Sighișoara Dr. Bandi ANDRAS
14:00-15:30 proiectie de FILM ISTORIC
in colaborare cu FESTIVALUL FILMULUI ISTORIC DE LA RASNOV prin ASOCIATIA MIORITICS
15:30-16:00 Conferinta :
Teatrul Medieval religios si profan – Constantin Podu – actor

MOMENTE ARTISTICE AMBULANTE SUSTINUTE DE
Ilinca Istrate cu POGANY la intrare in Cetate pe la Turnul cu Ceas si in alte spatii din Cetate