Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019 – Duminica 28 Iulie 2019

0
6796
views

Festivalul Sighisoara Medievala 2019 va fi organizat in perioada 26-28 iulie 2019.

Actualizare 02.07.2019 – Având tema ”MISTERUL MEDIEVAL”, cea de-a XXVI-a ediție își propune să aducă Festivalul Sighişoara Medievală la valoarea pe care o merită, și anume a celui mai vechi festival medieval din România care să se bucure de autenticitatea perioadei declarate prin spectacole, muzică și imagine, devenind astfel o poartă de călătorie în timp care să pună în valoare Cetatea Sighișoarei, se arată într-un comunicat al Municipiului Sighisoara.

Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019 – Duminica 28 Iulie 2019 – in curs de actualizare.

Piața Mare a Cetății
11:00-11:40 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebeș
11:45-12:25 Demonstrație de luptă ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAȘ
12:30-13:15 Demonstrație militară TERRA ULTRASILVANA – Brașov
13:15-14:00 spectacol cu cavaleri PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș
16:00-16:15 Jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
16:20-16:45 Teatru Itinerant: MISTER MEDIEVAL – JEDERMANN , tabloul 3 CURTEA COMEDIANȚILOR,
17:00-18:00 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara – Menestrel de otro mundo
18:10-19:10 Concert de muzică medievală ANNO MUSICA – Ungaria
19:20-20:20 Concert de muzică medievală și tradițională PEREGRINATIO – TRUVERII – București
20:30-21:30 Concert de muzică medievală SPIRITUAL SEASONS – Ucraina

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
10:30-11:30 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
11:30-12:00 teatru pentru copii – FRUMOASA DIN PADUREA ADORMITA – HOCUS POCUS TRULALA
12:00-12:45 teatru de strada pentru copii – PRICHINDEL – Compania MORA – Bucuresti
12:45-13:15 teatru papusi copii – MISTERUL LUI VASILACHE – COMPANIA PETER PANN – Campina
13:15-14:15 teatru pentru copii – FLUIERASUL DIN HAMELIN – HOCUS POCUS TRULALA
16:00-16:30 Ateliere Dansuri medievale NOSA – Bistrita
16:30-17:00 teatru de papusi – FARSA BATRANULUI PHATELIN – HOCUS POCUS TRULALA
17:00-18:30 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
18:45- Inchiderea Taberei

Tabăra Comedianţilor – Piața Răţuştelor
11:00-11:30 Spectacol de bâlci – AVENTURILE LUI VANDOR MISKA
BONCZIDAI DESZIDERIU – SZABO DANIEL – Taragu Mures
11:30-12:00 Teatru papusi – MISTERUL DRAGONULUI – COMPANIA PETER PANN – Campina
12:00-12:30 Ateliere dansuri istorice Curtea Comediantilor
14:30-15:30 Ateliere de muzica cu trubadurii festivalului
15:30-16:00 teatru iItinerant MISTER MEDIEVAL – JEDERMANN, tabloul 2
16:15-16:30 Farsa Medievala – FARSA BETIVULUI – TRUVERII – Bucuresti
16:40-17:40 Concert de muzica veche – TARANTELLA DEL SUD – SPECIMEN TEATRO – Italia
17:50-18:05 Farsa Medievala – FARSA CUVEI – COMPANIA STUDIO 24 – Bucuresti
18:15-19:15 teatru commedia dell’arte – RAZBUNAREA FEMEILOR – SKEPSIS – Alba Iulia
19:30-20:00 Dansuri Medievale NOSA – Bistrita
20:20-20:45 Atelier de jonglerii cu poiuri – Curtea Comediantilor
20:45 inchidere Tabara

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
10:30-13:00 Activitati de tabara medievala
(tir cu arcul, prezentari de arme, demonstratii, ateliere mestesugaresti de harnasament medieval)
13:00-13:30 spectacol jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
13:30-14:00 Dansuri medievale NOSA – Bistrita
14:00-14:30 teatru Itinerant MISTER MEDIEVAL – JEDERMANN – tabloul 1
17:00-17:50 Demonstratie militara PALADINII DE TERRA MEDIES
18:00-18:50 Demonstratie militara TERRA ULTRASILVANA – Brasov
19:00-19:15 spectacol jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
19:15-20:00 Activitati de tabara si Dansuri ale Domnitelor
21:40-22:00 VIDEOMAPING – Radu IGNAT – Sibiu – Misterele Sighisoarei
22:00-22:15 coborare din cetate Parada Faclii

ARENA CAVALERILOR – Piața Sigma
11:00-12:00 concurs tir cu arcul copii – grupurile militare si NOKORS
12:00-13:00 Activitati tabara + Demonstratii de lupte
13:00-14:00 Demonstratii lupte cu cai VULTURII TARII CALATEI
16:00-16:45 Intreceri tir cu arcuri (adulti,profesionisti) – grupurile militare si NOKORS
16:45-17:30 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
17:30-18:00 spectacol jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu
18:15-18:45 Dansuri medievale NOSA – Bistrita
18:45-19:45 Demonstratie militara COMPANIA DRAGONULUI
20:00-20:45 Demonstratie de lupta si Dansuri cu Domnite ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS
21:00-22:00 Poveste istorica de reconstituire
(Teutonii Transilvaniei/ OCM / Compania Dragonului/ Vulturii Tarii Calatei / Paladinii de Terra Medies)
22:15-23:00 spectacol jonglerii cu foc – SIRIUS – Bistrita
23:00-23:15 INCHIDEREA FESTIVALULUI

Turnul Fierarilor
13:00-14:00 Concert medieval la Doua Laute :
Cristi Lazar – Iasi si Caius Hera – Timisoara
15:30-16:30 concert muzica medievala la Lauta si Alte instrumente medievale
NICOLAE SZEKELY – Hunedoara
16:30-17:30 Lansare de carte:
Răstignit între cruci – adevar istoric despre Vlad Tepes , autor Vasile Lupașcu Sfinteș

Sala Sander
13:00-14:00 Conferinta:
Cavaleri, domnite si menestreli in Sighisoara medievala, Dr. Liviu Câmpeanu
14:00-15:30 proiectie de FILM ISTORIC
in colaborare cu FESTIVALUL FILMULUI ISTORIC DE LA RASNOV prin ASOCIATIA MIORITICS
15:30-16:00 Conferinta :
Misterul medieval intre imperiul roman si renastere – MIRCEA ROTARU – dramaturg

*Sala Sander – Expoziție de fotografie, Districtul Icheri Sheher din Orașul Baku, Republica Azerbaidjan

MOMENTE ARTISTICE AMBULANTE SUSTINUTE DE
Ilinca Istrate cu POGANY la intrare in Cetate pe la Turnul cu Ceas si in alte spatii din Cetate