Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019 – Vineri 26 Iulie 2019

0
3194
views

Festivalul Sighisoara Medievala 2019 va fi organizat in perioada 26-28 iulie 2019.

Actualizare 02.07.2019 – Având tema ”MISTERUL MEDIEVAL”, cea de-a XXVI-a ediție își propune să aducă Festivalul Sighişoara Medievală la valoarea pe care o merită, și anume a celui mai vechi festival medieval din România care să se bucure de autenticitatea perioadei declarate prin spectacole, muzică și imagine, devenind astfel o poartă de călătorie în timp care să pună în valoare Cetatea Sighișoarei, se arată într-un comunicat al Municipiului Sighisoara.

Program Festivalul Sighisoara Medievala 2019 – Vineri 26 Iulie 2019 – in curs de actualizare

Piața Mare a Cetății
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:30 –19:25 Concert medieval CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara
19:35–20:30 Concert de muzică medievală și tradițională TRUVERII – “Trobar e Cantar”
20:30–21:40 Concert de muzică medievală ANNO MUSICA – Ungaria

Tabăra Atelierelor – Piața Cizmarilor
12:30-13:00 Ateliere pentru Copii – pictura pe sticla – HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
13:00-13:30 Ateliere Copii – caligrafie medievala – NOKORS – Bucuresti
13:30-14:00 Ateliere Copii – papusi – MORA – Bucuresti
18:30-19:30 Activitati Ateliere Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS
19:30-20:00 Teatru medieval – Nu puneti dragostea la incercare- HOCUS POCUS TRULALA – Sibiu
20:00-21:00 Activitati Ateliere: Compania MORA / NOKORS / HAPPY COLOUR / HOCUS POCUS

Tabăra Comedianţilor – Piața Răţuştelor
12:30-13:00 Atelier – Muzica si instrumentele trubadurilor TRUVERII / CURTEA COMEDIANTILOR
15:30-16:15 Ateliere – dansuri istorice – CURTEA COMEDIANTILOR – Bucuresti
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:30-19:30 – spectacol commedia dell’arte – TATAL FANTOMA – TRUPA SKEPSIS – Alba Iulia
19:30-20:00 Atelier de dansuri medievale NOSA – Bistrita
20:00-20:30 Teatru medieval – MISTERUL LUI VASILACHE- COMPANIA PETER PANN – Campina
20:30-21:00 Spectacol de magie cu MAGITOT – Bucuresti

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului
15:45-16:15 jongleri cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:30-19:15 Demonstratie militara PALADINII DE TERRA MEDIES
19:30-20:10 Demonstratie militara TERRA ULTRASILVANA – Brasov
20:20-21:00 Demonstratie militara COMPANIA DRAGONULUI – Cluj Napoca

ARENA CAVALERILOR – Piața Sigma
15:45-16:15 Demonstratii cavaleresti STRAJERII DE MULCHBACH – Sebes
17:00 – Parada
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
18:40-19:20 Spectacol cu cai VULTURII TARII CALATEI
19:20-20:00 Demonstratie de lupta ORDINUL CAVALERILOR DE MEDIAS
20:00-20:15 jonglerii cu steaguri ARTGOTICA – Sibiu
20:15-20:35 COCO FACHIRUL – spectacol de fachirism
20:35-21:15 Spectacol cu cai TEUTONII TRANSILVANIEI – Medias
21:15-21:45 Dansuri medievale NOSA – Bistrita
21:45-22:30 spectacol jonglerie cu foc – ARTGOTICA – Sibiu

Turnul Fierarilor
14:00-15:30 EXPOZITIE PICTURA

Sala Sander
13:00-14:00 Lansare de carte : Lacriman ultimul descendent al lui Dracula – Maria Munteanu
14:00-15:30 proiectie de FILM ISTORIC in colaborare cu FESTIVALUL FILMULUI ISTORIC DE LA RASNOV prin ASOCIATIA MIORITICS

MOMENTE ARTISTICE AMBULANTE SUSTINUTE DE

  • Ilinca Istrate cu POGANY la intrare in Cetate pe la Turnul cu Ceas si in alte spatii din Cetate